• ALTIN (ONS)
  1.926,37
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8116
  % 0,01
 • € EURO
  20,4382
  % -0,29
 • £ POUND
  23,3099
  % -0,23
 • ALTIN (TL/GR)
  1.164,52
  % -0,15
 • ÇEYREK ALTIN
  1.917,00
  % -0,15
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN/TL
  440645,734
  % 1,79

Evim Mağdurları 23 Mayıs’ta Çözüm İçin Toplanıyor

Evim Mağdurları 23 Mayıs’ta Çözüm İçin Toplanıyor

Yasal düzenlemeye rağmen şartları yerine getirmeyen çok sayıda Faizsiz Konut ve taşıt şirketi tasfiye olmuştu. Bu şirketlerin mağduru olan 50 bine yakın üye için yeni Yasal Düzenleme yapılıyor. Ayakta kalan şirketlerin bu üyeleri hak kaybı olmadan devralması veya Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) sorumluluk üstlenmesi planlanıyor. Geçtiğimiz mart ayında çıkartılan yasa, bu şirketlerin karşılayacak sermaye yapısı olmadığı halde hızla büyümeleri ve vatandaşların birikimlerinin batması üzerine hazırlanmıştı. Bu alanda faaliyet gösteren şirketlerden çok sayıda şikâyet gelince, acilen yasal düzenlemeye gidildi. Yasal düzenlemedeki şartları yerine getiremeyen birçok şirket tasfiye oldu ve mağduriyetler ortaya çıktı. 

23 Mayıs’ta Haklarını Arayacaklar

Yaklaşık 9 aydır çözüm bekleyen “evim mağdurları” seslerini duyurmak için birçok defa eylem yaptılar. TMSF’nin oyalama duyurularına artık sabrı kalmayan mağdurların 23 Mayıs‘ta haklarını aramak için güçlü bir şekilde bir kez daha sahaya iniyor. “Sadaka değil, hakkımızı istiyoruz” diyen ve her geçen gün tasfiye edilen şirketlerde bulunan paralarının her geçen gün enflasyon karşısında alım gücünü düştüğünü belirten mağdurlar haklarını alana kadar vazgeçmeyeceklerini, ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirtiyorlar.

Tasfiye Edilen Şirketlerin Devredilmesi Söz Konusu

TMSF’nin tasfiye edilen şirketlerin faaliyetlerine devam eden 6 şirkete devredilmesi formülü üzerine çalışıyor. Faaliyetine devam eden 6 şirket tam olarak intibak sürecini tamamlamış değil. Tasfiye edilen şirketlerin daha intibak süreleri tamamlanmayan şirketlere devredilmesi de tartışılmaktadır. TMSF mağduriyetleri önlemek için çalışırken yeni mağduriyetler oluşturması söz konusu. Halihazırda oldu bittiye getirilen tasfiye kararlarını nasıl yapacağını bilemezken çözüm için nasıl bir yol içerisinde olacak merak konusu.